Spolubydlení je stále in!

Spoluibydlení

Mladí lidé, přicházející na vysokou školu, nebo osoby pracující, jež si nemohou dovolit vlastní byt. Ti všichni často vyhledávají možnost spolubydlení. To jim umožňuje sdílet k tomu upravený byt s ostatními lidmi. Ušetří tak za bydlení, které by bylo v jednom nákladné. Zároveň nejsou sami a nacházejí mnoho nových přátel. Jaké výhody skrývá spolubydlení a je stále ještě moderní?

chcispolubydlící

Splubydlení je čím dál tím oblíbenější

Lidé jej začínají využívat zase o něco víc než dříve. Ceny bytů i pronájmy neustále stoupají a spolubydlení může být ideálním řešením, jak ušetřit. Navíc nejste sami a můžete využívat hned několik výhod.

Výhody spolubydlení

Nejen, že sdílením bytu či pokoje se spolubydlícím se podělíte o nájem, ale pokud si tzv. padnete do oka, můžete ve svém spolubydlícím najít i dobrého kamaráda a parťáka. Už nebudete doma sami a pokud ještě studujete, můžete si navzájem pomáhat s učením a přípravou do školy.

Ztráta soukromí? Domluvte si hranice

Každý jsme jiný a máme rozdílné návyky. Jak již bylo zmíněno v předchozím článku o 5 typech spolubydlících, potkáte různé povahy, ale každá pro vás může být něčím přínosná. Někdo si potrpí na pořádek, u někoho naopak není výjimkou neumyté nádobí nebo poházené oblečení.

Důležité je stanovit si předem hranice a ty dodržovat. Nikdo není neomylný a proto, stejně jako ve vztahu, platí, že se musíte naučit být tolerantní a odpouštět. Pak bude vaše spolubydlení hračka.

chcispolubydlící

Na co se soustředit hledáte-li spolubydlícího?

Pokud k sobě hledáte spolubydlícího, nezapomeňte si odpovědět na následující otázky:

  • Jaké je spolubydlící povahy?
  • Má podobný životní styl?
  • Jak tráví svůj volný čas?
  • Pracuje nebo je student?
  • Je kuřák nebo nekuřák?
  • Má nějaké zvíře, které by si do bytu vzal s sebou?
  • Jaké jsou jeho představy o spolubydlení a např. úklidu?

Rozdělte si úkoly hned na začátku

Od začátku se domluvte na úklidu, vynášení odpadkového koše a budete-li vařit společně nebo zda v ostatních věcech plánujete fungovat zcela odděleně. Také si vyjasněte, jak budete postupovat při návštěvách v bytě. Máte-li každý svůj pokoj, vše je mnohem jednodušší a ztráta soukromí zde určitě nehrozí.

Jak řešit konflikty?

Pokud vzniknou nějaké konflikty, což je zcela normální a stává se to i v běžné domácnosti, řešte je v klidu a s nadhledem. Snažte se vždy vzájemně domluvit a znovu probrat stanovené hranice. Ovládejte se, nekřičte a zapomeňte na sprostá slova. Ta by se nemusela vyplatit a mohli byste přijít o důvěru svého spolubydlícího.

Spolubydlení je stále in!
Přesunout se na začátek