Nový způsob spolubydlení míří do Čech!

chcispolubydlící

Spolubydlení je samo o sobě fajn způsob, jak ušetřit za bydlení a ještě najít skvělé přátele a bydlet ve vysněném městě. Do Čech však nenápadně vtrhl nový trend s názvem Co-living. Vysvětlíme si, co to vlastně znamená a jestli v sobě skrývá nějaké výhody!

spolubydlící

Co je to Co-living?

Co-living je moderní způsob spolubydlení, který byl zatím známý pouze v západních státech. Nyní se začíná objevovat i v České republice. A co to vlastně Co-living znamená?

V překladu se jedná o společné bydlení, ale hlavní rozdíl mezi spolubydlením a Co-livingem je v délce bydlení. Zatímco spolubydlení může trvat jakkoliv dlouhou dobu (záleží, jak se domluvíte s pronajímatelem či spolubydlícím), u Co-livingu je podstatou krátké bydlení – často se uvádí maximálně jeden rok, ale může to být i pouhých několik měsíců. Také by se mohlo toto spolubydlení nazvat „střednědobé ubytování“.

Pro koho je Co-living vhodný?

Tento způsob bydlení mohou využívat vlastně všichni. Nejčastěji takto bydlí hlavně studenti na stážích, či zaměstnanci na dlouhodobějších pracovních cestách. Co-living ale využívají i mladé páry, které se rozhodli cestovat po světě a vždy se na chvíli usadit na daném místě, prozkoumat okolí a po několika měsících jít o kus dále.

spolubydlící

Princip Co-livingu je v podtatě stejný jako u spolubydlení. Sdílite pouze společné prostory, jako je kuchyň případně koupelna a toaleta. Soukromí naleznete ve své ložnici či obýváku.

V zahraničí je tento způsob bydlení zcela běžný, vytvářejí se zde dokonce komunity lidí, žijících v Co-living komplexech. V San José dokonce vzniká nový projekt, který plánuje vystavět speciální bydlení určené právě ke spolubydlení.

Proč se stal tak oblíbeným?

Spolubydlení se drží, co se týče oblíbenosti, na vysokých příčkách, ale Co-living je u nás teprve chvíli. V zahraničí je však velice oblíbeným hlavně proto, že mladí lidé upouštějí od materiálních věcí a nastává doba poznávání lidí, jiných zemí, doba cestování a nových zážitků. Založení rodiny se odsouvá na věk „po třicítce“ a lidé cítí potřebu „ještě něco zažít“. Proto je Co-living tak hojně využívaný a velice oblíbený.

Nový způsob spolubydlení míří do Čech!
Přesunout se na začátek