Nájem a podnájem: jaký je mezi nimi rozdíl?

Nájem a podnájem, dvě slova, která jsou v podstatě stejná, ale významem zcela jiná. Mnoho lidí si je však plete a nevidí v nich žádný rozdíl. V dnešním článku si proto vysvětlíme, jak rozlišit nájem a podnájem.

Nejdřív nájem, pak podnájem

Majitel bytu či domu může dát svou nemovitost do nájmu, není však možné, aby ji dal do podnájmu. Podnájem může pak uskutečnit samotný nájemce  a v celém ději se tak objeví třetí osoba – podnájemce. Jedná se o určitou posloupnost. Logicky je tedy nutné nejdříve to, aby majitel byt pronajal nájemníkovi, a ten jej pak může dát do podnájmu podnájemníkovi.

Písemný souhlas je nutností

Aby mohl nájemce byt dále podnajmout, nemůže tak udělat bez písemného souhlasu majitele. V případě, že by se i bez této smlouvy rozhodl jej svěřit podnájemníkovi, jedná tak protizákonně a hrozí mu vypovězení smlouvy ze strany vlastníka.

Avšak podle Nového občanského zákoníku se vždy najde nějaká klička, která umožní nájemníkovi přijmout do bytu podnájemce, aniž by musel mít svolení od majitele. Je to možné v případě, že nájemce v bytě stále bydlí s podnájemníkem, a ten je pak brán jako člen domácnosti. Nájemce má pak povinnost tuto skutečnost do dvou měsíců ohlásit, ale to pouze pro informaci majiteli bytu.

Výpovědní lhůta

Dalším rozdílem je výpovědní lhůta, která je lépe ošetřena právě pro nájemníka. Z bytu jej lze vypovědět pouze ze zákonem stanovených důvodů a leckdy je to pro majitele problematické. Naopak podnájemce může být z nemovistoti vypovězen mnohem snadněji. Vždy samozřejmě záleží na dané smlouvě, ale platí, že podnájemce by měl být obezřetnější a smlouvu si pečlivě zajistit z vlastní iniciativy.

Podnájem se často týká právě spolubydlení, přičemž si jeden ze spolubydlících byt pronajímá od vlastníka a dále jej svěřuje do podnájmu dalším spolubydlícím.

Máte nějaké zkušenosti s podnájmem, nebo víte o dalších rozdílech mezi těmito dvěma pojmy? Napište nám do komentářů, těšíme se na vaše názory!

Nájem a podnájem: jaký je mezi nimi rozdíl?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přesunout se na začátek