Myšlenkový boj: kolej, spolubydlení nebo zůstat doma?

S nástupem na vysokou školu přichází velké dilema: Kde budu bydlet? Bude mi vyhovovat kolej, spolubydlení nebo zůstanu doma a začnu dojíždět? Tyto otázky vyvstávají v hlavě nejednoho studenta. Podle čeho vybírat své studentské hnízdo? Poradíme!

Chcispolubydlící

Studentské koleje

Koleje již dávno nejsou tou nejlevnější alternativou studentského bydlení. Ano, sice jsou o něco levnější než privát, ale moc soukromí tam nenajdete. Mnoho studentů má na ně však celkem veselé vzpomínky. Zažijete tam totiž docela hodně zábavy. Mezi tu patří ztrácení jídla ze společných lednic, boj o společné umývárky, ale i netěsnící okna a zima na pokoji.

  • Výhodou kolejí je tedy nižší cena a určitý způsob osamostatnění se.
  • Mezi nevýhody patří nulové soukromí, společné sociální zařízení a hluk.

chcispolubydlící

Bydlení u rodičů

Bydlení u rodičů je doslova pravým opakem kolejí. Luxus a pohodlí mamahotelu je k nezaplacení. Něco společného s kolejemi však mamahotel přece jenom má – a tím je opět ztráta tak cenného soukromí. Když totiž zůstanete doma, rodiče si pravděpodobně neodpustí poznámky typu: „Kam jdeš?“ „Kde jsi byl?“ „V kolik se vrátíš?“ nebo „Koukej s něčím pomoct mámě/tátovi.“

A tak si tedy vyberte. Výhodou bydlení u rodičů je pohodlí, klid a pravidelné večeře. Nevýhodou jsou však ztráta soukromí a také domácí povinnosti, ke kterým vás jeden z rodičů neustále tlačí.

Řešením je spolubydlení!

Pokud vám nevyhovuje ani jeden ze dvou předchozích typů studentského bydlení je jediným řešením spolubydlení. To nabízí ze všech výhod trochu. Ve sdíleném bytě má totiž každý student svůj pokoj a každý byt má sociální zařízení. Nemusíte se tak o koupelnu nebo toaletu prát s dalšími 20 lidmi. Ideální počet spolubydlících jsou tři, navíc můžete jít bydlet s kamarády, které znáte a víte, že si budete navzájem v pohodě rozumět.

Výhody spolubydlení jsou zejména ve větším soukromí a možnosti bydlet s kamarády nebo předem vybraným spolubydlícím. Navíc, pokud si ve sdíleném bytě domluvíte pravidla a podmínky, nemusíte se bát, že vám bude z lednice mizet jídlo, nebo že budete jediný, kdo v bytě uklidí či umyje nádobí.

chcispolubydlící

Je spolubydlení dražší? Vezmeme-li to kolem a kolem, o nájem se podělíte se spolubydlícími a soukromí nebudete vyhledávat po kavárnách, ale raději zůstanete v útulnu svého bytu. Takže třeba ušetříte za kafe a dortíky. Možná!

Spolubydlení můžete hledat zde: www.chcispolubydlici.cz/

Tým Chcispolubydlici.cz

Myšlenkový boj: kolej, spolubydlení nebo zůstat doma?
Přesunout se na začátek