Francie: spolubydlení tu je čím dál tím oblíbenější

spolubydlení

Francie pociťuje intenzivní nárůst spolubydlení již od roku 2008. Netýká se to však pouze studentů. Sdílení bytů je oblíbené pro lidi všech věkových kategorií.

Podle výzkumů představují spolubydlící 10 % domácností. Také je zaznamenán nárůst zájmu o společné bydlení až o 30 %. Největší část spolubydlících tvoří mladí lidé ve věku 25 až 30 let. Stejně tak roste zájem osob starších 40 let a rodin, ve kterých je pouze jeden rodič

Podle portálu Appartager.com, který byl založen v roce 2000, vedou ke spolubydlení finanční problémy. Francie je jednou ze zemí s vysokými nájmy a pro Francouze je obtížné sehnat bydlení za rozumnou cenu. Snaží se tedy uskupovat a o drahé nájmy se podělit.

Před několika lety, než došlo k rozšíření spolubydlení, měli majitelé bytů s takovýmto typem bydlení problém. Neuznávali ho a nepodporovali. Nyní sami říkají, že tento způsob je výhodnější pro obě strany. Čím je totiž vyšší počet nájemníků, tím je také vyšší záruka toho, že zvládnou nájem společně uhradit.

Francie se v oblíbenosti spolubydlení řadí do závěsu hned za Británii, Německo a USA, kde je tato forma žití již zcela běžná.

spolubydlení

Byt o 70 m2 se ve Francii pohybuje kolem 1200 až 1500 Eur. Malý byt o rozloze 30 m2 vyjde nájemníky na 700 Eur a více. Tyto ceny jasně ukazují, že obyvatelé Francie to nemají s bydlením vůbec jednoduché.

Do spolubydlení jdou často, kromě z finančních důvodů, také z osamělosti nebo chuti s někým jiným sdílet svůj život. Francouzi mají tendenci si pomáhat a podporovat se, a možná proto má spolubydlení u nich tak velký úspěch.

Francie: spolubydlení tu je čím dál tím oblíbenější
Přesunout se na začátek