Jak levně, ale stylově zařídit nájemní byt?

chcispolubydlící

Bydlení v nájmu nebo spolubydlení je pro mnoho lidí stále tím nejlepším řešením. Důvodů může být hněd několik. Ať už mezi ně patří nedostatek financí na pořízení vlastního domu či plánované cestování. Někdo se ještě nechce usadit „napořád“, někdo naopak nechce řešit starosti spojené s údržbou vlastní nemovitosti. Avšak, i když jste v nájmu, své bydlení chcete mít zařízené vkusně a stylově. Poradíme vám, jak na to!

chcispolubydlící

Co vlastně můžete v nájmu?

V nájemním bytě platí úplně jiné podmínky, než v soukromém bydlení. Veškeré úpravy a zásahy musíte mít schváleny majitelem, a to nejlépe ve smlouvě. Někteří pronajímatelé si dokonce nepřejí, abyste do stěn vrtali nebo jakkoliv zasahovali. To musíte respektovat.

Pokud plánujete výrazné přestavby bytu, pak nejprve kontaktujte majitele a domluvte se s ním. Myslete však na to, že finančně náročné úpravy se vám nevyplatí byt stejně není váš a pakliže vám změny vlastník nezaplatí, zbytečně investujete do cizího. Zaměřte se proto raději na drobné, ale za to efektivní úpravy.

Vymalování bytu

Podle občanského zákoníku by měl být interiér bytu vymalován předchozím nájemníkem a uveden tak do řádného stavu, ve kterém jej nájemník přebíral. Vždy se volí elegantní a neutrální bílá barva. Vy poté můžete interiér bytu „doladit“ barvou, která se vám bude líbit, a díky které se budete v bytě cítit dobře. Nezapomeňte však, že po odchodu z nájmu jej opět musíte přebarvit na bílo.

chcispolubydlící

Nábytek renovujte

V nájemním bytě vás možná bude čekat nábytek, který tam majitel zanechal pro potřeby nájemníků. Pokud sami žádný nábytek nemáte, máte možnost jej jednoduše upravit podle svých představ. Na starší skříňky, poličky či komody můžete umístit novou desku či vybrat pěknou moderní tapetu.

Noční stolky a další nábytek můžete také obrousit, nalakovat barvou na dřevo a sladit je do designu bytu. Na starší sedačku, kanape nebo křeslo umístěte plédy, přehozy a polštářky. Pokud uvažujete o novém čalounění, nejprve si promyslete, zda se vám tato investice vyplatí. Přečalounění je vskutku drahou záležitostí.

chcispolubydlící

Pěkný efekt vytvoří obrazy a zrcadla

Pokud máte ve smlouvě zákaz vrtání do stěn a přibíjení hřebíků, nevěšte hlavu. Stále se nabízí dvě efektivní možnosti, jak obraz nebo zrdcadlo umístit do interiéru. Tou první možností jsou tzv. přilepovací háčky, které pouze nalepíte na stěnu a na ně již můžete pověsit daný předmět. Avšak, většinou unesou pouze lehčí obrázky či rámečky s fotkami.

chcispolubydlící

Druhým způsobem, který bude působit více než vkusně, je ledabylé opření obrazu či zrcadla o stěnu na polici, nočním stolku či komodě. Skvěle také vypadá opření většího zrcadla či obrazu jen tak na zemi vedle zajímavého nábytku, pohovky či postele.

Ošklivé podlahy? Máme řešení

Pokud jsou podlahy v nájemním bytě doslova odstrašující, neházejte flintu do žita. Pokud vám majitel nezafinancuje jejich renovaci či položení nové podlahy, řešením jsou kusové koberce.

Pořiďte si pár koberečků do stylu vašeho bytu, nechte si je uříznout na míru a uvidíte, jak tato malá úprava významně pozmění vzhled celého bytu. Do chodby bude ideální malý běhoun, který doplní celkový styl domácnosti. Do obýváku pak pořiďte větší kus, na který umístěte konferenční stolek.

chcispolubydlící

Možností, jak vyladit nájemní byt ke své vlastní libosti, je spousta. Pokud vás náš článek inspiroval a našli jste v něm tipy, jak zútulnit své bydlení, je nám potěšením. Do budoucna plánujeme článků tohoto typu přidávat víc a inspirovat vás tak ke stylovému bydlení!

Nenechte si již ujít žádné rady, tipy a triky jak na spolubydlení a pěkné pohodové bydlení. Sledujte Facebook Chcispolubydlící.cz, kde vás budeme o všem informovat!

Tým Chcispolubydlící.cz

Jak levně, ale stylově zařídit nájemní byt?
Přesunout se na začátek